Майбутнє бізнес-центру «Парус» під питанням
Одна з найрезонансніших новин у сфері комерційної нерухомості - зміна власника столичного бізнес-центру «Парус». Цього разу новим власником хмарочоса став Максим Кріппа, український бізнесмен, активи якого, в основному, пов'язані з кіберспортом. У зв'язку з цим з'явилися запитання: яке майбутнє чекає на «Парус», залишиться він бізнес-центром чи перетвориться на кіберспортивний хаб?
З чого все починалося?
Бізнес-центр «Парус» офіційно відчинив свої двері для орендарів далекого 2007 року і на той час був найвищою будівлею в Києві, височіючи на 149,5 метрів, 133,1 з яких припадали на 33 поверхи, а ще 16,4 м. - антена на даху. - антена на даху будівлі. Ідея побудувати хмарочос і її реалізація належать бізнесменові Вагіфу Алієву, який володіє «Mandarin Plaza». Будівництво будівлі розпочалося 2004 року і за три роки тільки один раз зупинилося на 6 днів через сильні морози. Більше жодного дня простою не було. Українським забудовникам житлової нерухомості варто було б брати приклад.
За початковим планом бізнес-центр мав називатися «Ельзбург Плаза», але коли будівля виросла над містом, її було вирішено назвати Парусом.
Статус найвищої будівлі Києва «Парус» утримував до 2010 року, потім його посунули з місця лідера бізнес-центр «Гулівер» і житловий комплекс «Кловський».
Хвилинка цікавої математики
Будівництво «Паруса» обійшлося Вагіфу Алієву в 500 млн гривень. Ще до здачі будівлі в експлуатацію співвласником бізнес-центру став Дмитро Фірташ із часткою в 55%, за що, за підрахунками учасників ринку, заплатив Алієву 500-560 млн. доларів США. На той час ця сума стала рекордною для ринку комерційної нерухомості.
У 2016 році пану Фірташу знадобилися гроші для фінансування інших його активів, тому було вирішено вчинити наступним чином - Дмитро Фірташ передав свою частку Вагіфу Алієву, натомість той взяв на себе зобов'язання погасити понад 50 млн. доларів США боргу компанії, що належить Фірташу.
У 2018 році Вагіф Алієв вирішує продати бізнес-центр, але через розміри будівлі пропозиція про її продаж не зустріла активного відгуку серед інвесторів.
У 2019 році покупець все ж знайшовся і після переговорів, у 2020 році власником «Паруса» стає Вадим Столар. Ціна, на якій зійшлися продавець і покупець, не повідомлялася, але за оцінкою експертів вона могла становити 100-150 млн доларів США.
У 2022 році починається повномасштабна війна Росії проти України, і скляна будівля заввишки 33 поверхи з розряду активу переходить у пасив. Закономірно, що після того, як в Україні знову відкривається державний реєстр речових прав на нерухоме майно (у зв'язку з повномасштабним вторгненням його закрили на кілька місяців), бізнес-центр знову виявляється виставленим на продаж.
У 2023 році Антимонопольний комітет опублікував на своєму сайті дозвіл придбати «Парус» компанії «ОЛА ФАЙН», кінцевим бенефіціаром якої є Максим Кріппа.
Сума угоди не була оприлюднена, але за оцінками тих самих експертів, вона могла становити від 80 до 100 млн доларів США.
Хто такий Максим Кріппа?
Максим Кріппа - український бізнесмен, сфера інтересів якого - інновації та кіберспорт. Про нього почали говорити після купівлі одного з найвідоміших і найуспішніших кіберспортивних клубів - NAVI (ще їх називають Natus Vincere, що в перекладі з латині означає «Народжені перемагати»). Також Максиму Кріппі належать студія Maincast, що транслює кіберспортивні події, і компанія GSC Game World, яка створила S.T.A.L.K.E.R. - шутер від першої особи в локації Чорнобиля.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну всі згадані організації за розпорядженням їхнього власника Максима Кріппи припиняють співпрацю з російськими партнерами та беруть додаткові зобов'язання доступними їм методами допомагати ЗСУ і жертвам російської агресії: студія Maincast відмовилася від російськомовних прав на турніри ESL та взяла фокус на розвиток україномовних трансляцій; клуб NAVI звільнив російські склади PUBG Mobile і Mobile Legends, «Народжені перемагати» почали брати участь у благодійних турнірах із метою збирання коштів для різних країн, а «Народжені перемагати» - в благодійних турнірах, де можна збирати кошти для різних організацій.
Чи перетвориться під управлінням Максима Кріппи бізнес-центр «Парус» на кіберспортивний хаб?
Виходячи з того, що після купівлі кіберспортивної організації NAVI, Максим Кріппа побудував високотехнологічний офіс з ігровими пентхаусами для учасників клубу, а штат організації збільшив у 4 рази, не виключено, що і «Парус» може трансформуватися в суперсучасний центр розвитку кіберспорту. Але це тільки припущення, офіційних заяв про плани Максима Кріппи щодо адаптації «Паруса» під кіберспорт немає. На поточний момент відомо тільки про локальний ремонт бізнес-центру, якого потребувала будівля, щоб відповідати сучасним вимогам техніки безпеки.
Замість епілогу
Незалежно від того, чи продовжить «Парус» своє існування як бізнес-центр, чи перетвориться на кіберспортивний хаб, важливим є те, що він залишиться центром тяжіння фінансів, можливо, іноземних інвестицій і, як результат, буде джерелом поповнення скарбниці України через сплату податків, а зараз це важливо як ніколи.